مشاوره جنسی فردی و زناشویی (راهنمای کامل سکس تراپی)

مشاوره جنسی زناشویی

مشکلات جنسی از رایج‌ترین و متداول‌ترین مسائلی است که در روابط زوجین و پارتنرها بروز پیدا می‌کند. اختلالات و البته چالش‌های زیادی می‌توانند موجب بروز این مسائل شوند؛ خستگی، استرس و اضطراب، توقعات متفاوت پارتنرهای جنسی مثال‌هایی قابل لمس در این زمینه هستند. در این بین، گذراندن یک تا چند جلسه مشاوره جنسی می‌تواند دیدگاه درستی از رابطه جنسی به طرفین بدهد و آن‌ها را در مسیر دلخواه‌شان قرار دهد.

با گذشتن هر جلسه درمانگر شما را به سمت بهتر شدن شرایط و البته پذیرفتن نقاط قوت و ضعف ارتباط زوج می‌برد. در این مسیر دکتر شما، در مورد علائم و نشانه‌های اختلالات جنسی آگاهی لازم را در اختیارتان می‌گذارد و خطرات احتمالی هر رفتار بیمارگونه‌ای را به شما گوشزد می‌کند.

در این مقاله از وب سایت دکتر حامد توکلی به بررسی مسائل رایج جنسی بین زوجین می‌پردازیم؛ همچنین در مورد بهترین زمان مراجعه به مشاور جنسی و اهمیت درمان در این زمینه توضیح می‌دهیم.

مشاوره جنسی چیست و چه کمکی می کند؟

هر نوع رابطه‌ای نیاز به مراقبت و آگاهی کامل از شرایط و وضعیت فعلی دارد. رابطه جنسی هم از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسائلی است که آنقدر که باید به آن پرداخته نمی‌شود. کار مشاوره جنسی دقیقا در همین مقطع مشخص می‌شود. زمانی که شما نمی‌توانید درباره دغدغه‌های جنسی خود با فرد متخصصی صحبت کنید یا پارتنری دارید که اهمیت زیادی برای مسائل زناشویی قائل نمی‌شود.

مشاوره جنسی می‌تواند هم به صورت جلسه زوج و در غالب زوج درمانی برگزار شود و هم می‌تواند تنها در غالب مشاوره فردی باشد. شما از طریق گفتگو درباره تجربیات، نگرانی‌ها و احساسات و تمام افکاری که ذهن‌تان را درگیر می‌کند، با درمانگر ارتباط برقرار می‌کنید. یک دکتر روانشناس خوب هم با حمایت کامل، به شما کمک می‌کند تا از چالشی که درگیر آن شدید عبور کنید.

لازم است مطمئن باشید که در اتاق درمان می‌توانید هر مسئله‌ای را بدون ترس از قضاوت مطرح کنید. در فرهنگ ما متاسفانه پرداختن به مسائل جنسی تا حد زیادی نادرست و غلط شناخته می‌شود. ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید بدون احساس ناراحتی و نارضایتی مسائل خود را عنوان کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن نتیجه خوبی از روند درمان خود دریافت کنید.

مشاوره جنسی چیست

اهمیت سکس تراپی برای زنان

بانوان باید اطلاعات کافی از نیازهای جنسی در یک رابطه زناشویی داشته باشند و بتوانند تعادل مناسبی از آن را در زندگی خود ایجاد کنند. در اینجا به مسائلی که اغلب باعث بروز سوتفاهمات و چالش‌های سطحی و اساسی در رابطه جنسی می‌شوند، پرداخته‌ایم.

آگاهی کافی زن از نیاز جنسی مرد

تفاوت‌های اصلی زن و مرد در جنسیت و خلق و خوی جنسی آنان شروع به نمایش می‌کند. برای مثال در مردان ابتدا تحریک جنسی رخ می‌دهد و سپس عاشق آن زن می‌شوند. در واقع نیاز به سکس و رابطه جنسی باعث می‌شود مرد نیاز به عشق و ارضای عاطفی نیز پیدا کند. پس همینجا متوجه اهمیت نیاز جنسی در مردان می‌شویم.

وقتی زن این نیاز را با خود مقایسه کند یا سعی کند آن را نادیده بگیرد، مشکلات بسیار زیادی به صورت دومینو-وار رخ می‌دهند. به طور معمول مردان برای بروز احساسات و عشق خود نیاز به یک رابطه جنسی ایده‌آل دارند؛ در نتیجه اگر نتوانید یک رابطه خوب برای پارتنر خود رقم بزنید، ممکن است شاهد بی‌میلی، بی‌انگیزگی، از دست دادن احساسات در رابطه و مسائل دیگر شوید.

این مواردی که گفته شد به طور کلی درباره زن و مرد صادق است؛ اما برای همه زوجین حکم نمی‌کند! اینکه ریشه اصلی مشکل زوج از کجاست را باید یک درمانگر در جلسه مشاوره جنسی برای شما بازگو کند. مطمئن باشید خود درمانی و گرفتن مشورت از افراد غیرمتخصص می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به رابطه حساس و شکننده شما بزند.

رابطه جنسی مداوم و منظم

رابطه جنسی مداوم و منظم هم برای زنان و هم مردان مسئله ضروری است که متاسفانه به خوبی به آن پرداخته نمی‌شود. گاها پیش می‌آید که زنان نیاز به رابطه جنسی را به اندازه کافی حس نکنند و حضور آن در رابطه را جدی نگیرند. به همین علت اغلب مردان درخواست شروع رابطه را می‌کنند اما موضوع مهم اینجاست که چه برخوردی باید از طرف خانم صورت بگیرد؟

به طور خلاصه باید بگوییم هیچوقت پارتنر خود را طرد نکنید! طرد شدن باعث می‌شود بخش عظیمی از احساسات پارتنر شما آسیب پذیر شود و بعدها با بروز یک مشکل کوچک،‌ تصمیمات نادرستی در بحث‌ها گرفته شود. اگر زمانی آمادگی رابطه جنسی را نداشتید،‌ به پارتنر خود اطمینان خاطر بدهید که از ارتباط با او لذت می‌برید اما در این لحظه نیاز دارید کمی فضا داشته باشید و دلیل خود را شرح دهید.

اهمیت تنوع در رابطه جنسی

جالب است بدانید مردها که رابطه جنسی برای آنان اهمیت زیادی در خلق و خوی‌شان دارد، آنقدر به فکر ایجاد تنوع نیستند. در واقع آقایان اغلب به دنبال یک فرمول ثابت برای رابطه جنسی خود هستند. این وظیفه هم به طور معمول به عهده زن می‌افتد تا جذابیت رابطه را بالاتر ببرند و خلاقیت به خرج بدهند.

بروز یکنواختی در هر نوع از رابطه‌ای باعث ایجاد روند فرسایشی در آن رابطه می‌شود. به ترتیب ایجاد بی‌تفاوتی می‌کند، سردی و بی‌حالی ایجاد می‌شود و کم کم باعث بی‌میلی می‌گردد.

اهمیت مشاوره جنسی

اهمیت مشاوره جنسی و زناشویی برای مردان

در اغلب مواقع آقایان از نیازهای احساسی و عاطفی زنان برداشت‌های اشتباهی دارند و این دیدگاه‌های نادرست را در رابطه جنسی هم بکار می‌برند. در این بخش سعی داریم به چند مورد رایج اشاره کنیم تا راهنمای کوچکی برای زوجین باشد.

آگاهی مرد از نیاز جنسی زن

یکی از موارد مهم این است که شما دقیقا از همسر خود بپرسید چه توقعات و انتظاراتی از رابطه جنسی ایده‌آل دارد؟ در این حالت لازم است تا با ملایمت و حتی شوخی سوال کنید، در واقع این مکالمه نباید با گارد دفاعی یا حالت خشک صورت گیرد. پس از اینکه درباره خواسته‌های او مطمئن شدید، درباره نیازهای خود هم صحبت کنید و سعی کنید متقابلا برای بهبود کیفیت رابطه جنسی خود قدم بردارید.

بیشتر مشکلات در روابط جنسی که باعث نیاز به مشاوره جنسی می‌گردد، از عدم آگاهی نشات می‌گیرد. برای مثال مردان فکر می‌کنند هرچیزی که باعث ارضای خودشان شود، باعث رضایت زن هم می‌گردد. در مقابل زن هم فکر می‌کند فداکاری کردن و مخفی کردن نیازش باعث بهبود همه چیز می‌گردد؛ که به شدت اشتباه است!

در مشاوره جنسی هر دو طرف یاد می‌گیرند که نیازهای خود را از مسیر درستی بیان کنند و از گفتن آن خجالت نکشند.

اهمیت ارگاسم در زنان

ارگاسم احساس بسیار لذت بخش و فوق‌العاده‌ای را در زن ایجاد می‌کند اما آيا به اندازه مردان برای زنان هم مهم و حیاتی است؟ واقعیت این است که بعضی اوقات زنان نیازی به ارگاسم کامل ندارند و همین که احساس رضایت از رابطه پیدا کنند برای آن‌ها لذت بخش است. گرچه زمانی یک سکس برای زن کاملا ایده‌آل و جذاب خواهد بود که تلاش پارتنرش برای ارگاسم بدنی او جواب بدهد.

مردان ممکن است تلاش زیادی برای به ارگاسم رسیدن همسر خود بکنند و این موضوع نه تنها ضروری نیست بلکه ممکن است فضای رابطه را بهم بریزد. همچنین در ادامه برخی زنان وانمود به ارضاشدن می‌کنند که این خود یک مشکل بسیار اساسی است.

در اتاق درمان شما می‌توانید درباره هر مشکلی و سوتفاهمی صحبت کنید؛ حتی اگر از عنوان کردن آن خجالت می‌کشید می‌توانید در جلسات فردی آن را بگویید یا بنویسید.

آگاهی مرد از رفتارهای جنسی همسرش

حقیقتا حدس و گمان درباره رفتارهای جنسی زنان کمی پیچیدست. به این گونه که آقایان متوجه نمی‌شوند این رفتار نشان از رضایت خود زن دارد یا برای رضایت پارتنرش این کار را می‌کند! برای مثال صداها و حالت‌های زن در رابطه جنسی همیشه به علت تحریک کامل خود او نیست  بلکه برخی لحظات بخاطر تحریک مرد و بالا بردن هیجانات او در رابطه است.

زنان به طور معمول در یک چرخه جنسی قرار دارند و گاهی بسیار لذت می‌برند و گاهی کمتر؛ درنتیجه روش خاصی برای اینکه از علت هر رفتار همسر خود مطلع باشید وجود ندارد. اگر فکر می‌کنید در هر مقطعی و هر حالتی از زندگی جنسی خود دچار ابهام شدید، تنها کسی که می‌توانید با او صحبت کنید اول پارتنر خودتان و سپس یک دکتر متخصص است.

سوالات مشاوره جنسی

چه زمانی به مشاوره جنسی نیاز داریم؟

بهترین روش برای پاسخ به این سوال این است که کمی ریشه‌ای به مسائل خود نگاه کنید. اگر بحثی در رابطه دارید یا چالشی ذهن شما را درگیر کرده است،‌به منشا آن فکر کنید. آیا اگر رابطه جنسی ایده‌آلی داشتید می‌توانستید راحت‌تر مشکلات خود را حل کنید؟ آیا اگر نیازهای جنسی خود را به سادگی مطرح می‌کردید، لذت بیشتری می‌بردید؟

حال اگر در مواردی مانند این نیاز به کمک داشتید،‌لازم است تا با یک دکتر متخصص روانشناسی مشاوره داشته باشید. مشاور جنسی می‌تواند عدم صمیمیت یا بروز مشکل در برقراری ارتباط را شناسایی کند و آگاهی کافی درباره ریشه آن به شما بدهد. همچنین در جلسه مشاوره زناشویی یا مشاوره جنسی راهکارهایی متناسب با شرایط خودتان به شما ارائه می‌کند.

حل مشکلات جنسی در جلسه مشاوره چگونه است؟

در جلسه اول بیشتر صحبت‌ها از طرف زوج یا فردی که برای مشاوره جنسی فردی آمده ‌است،‌ صورت می‌گیرد. در این جلسه مهم است که شما بتوانید به راحتی و بی‌پرده درباره آنچه که ذهنتان را درگیر کرده است حرف بزنید. سپس درمانگر سوالات کلیدی‌تری از شما می‌پرسد تا از ابعاد مختلف شرایطی که دارید آگاه شود.

در انتهای جلسه یک طرح درمان یا نقشه راه به شما ارائه می‌کنند؛ طبق آن شما خواهید فهمید چه مشکلات زمینه‌ای در رابطه‌تان دارید و چقدر زمان می‌برد تا درمان شوید. همچنین اگر لازم باشد برخی جلسات فردی و برخی جلسات زوج مانند مشاوره قبل از ازدواج برگزار می‌شوند.

سکس تراپی چیست و چگونه کمک می کند؟

سکس تراپی یا مشاوره سکس نوعی از درمان در روانشناسی بالینی است که برای کمک به پارتنرهای جنسی و زوج‌ها طرح شده است. این نوع از تراپی به عوامل روانشناختی، شخصی، دوطرفه و عوامل پزشکی در رابطه می‌پردازد و سعی دارد تا اختلالات جنسی شایع را در زوجین تشخیص دهد.

سکس تراپی می‌تواند در مسائل زیادی به حل مشکلات شما بپردازد که در این بخش به چند مورد از آنان اشاره می‌کنیم:

  • اختلال در نعوظ
  • کم شدن میل جنسی
  • انزال زودرس
  • کاهش اعتماد بنفس در رابطه
  • ناتوانی در ارضا شدن و رسیدن به ارگاسم
  • میل جنسی با شدت زیاد
  • افکار جنسی بیمارگونه
  • تحریک‌ناپذیری و عدم پاسخ به محرک جنسی
  • ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی
  • اختلالات جنسی رایج بین زوجین

مشاوره جنسی چه کمکی می کند

اختلالات رایج جنسی بین زوجین

در صورت کلی اختلالات زیادی بین زن و مرد بروز پیدا می‌کند؛ جالب است بدانید که بعد از مشکلات مالی، در ایران طلاق به علت مشکلات جنسی رتبه دوم را دارد. شناختن و پیدا کردن آگاهی نسبت به این اختلالات به زوجین کمک می‌کند تا در صورت بروز برخی مشاهدات به سکس تراپی بروند و به درمان خود یا پارتنر خود بپردازند.

اختلال هیپوکتیو (میل جنسی در مردان)

 اختلال هیپوکتیو در مردان یکی از اختلالات رایج جنسی است که به دنبال خود کاهش شدید میل و علاقه جنسی را به دنبال دارد. علت این اختلال می‌تواند بروز عقاید و باورهای منفی و غلط، افسردگی، اضطراب، حوادث دردناک ناگهانی و مواردی از این قبیل باشند.

اختلال برانگیختگی (میل جنسی در زنان)

 اختلال برانگیختگی نیز مانند اختلال قبلی است منتها در زنان؛ این اختلال نیز نشان از کاهش علاقه زن به ارتباط جنسی دارد. روان‌درمانی می تواند یک راه موثر برای تشخیص و رفع این اختلال چه در زنان و چه در مردان باشد. با سکس تراپی و مراجعه به جلسات مشاوره جنسی می‌توانید تحت ارزیابی دکتر روانشناس قرار بگیرید.

مشاوره برای اختلال نعوذ

 اختلال نعوذ در رابطه جنسی شامل بروز مشکل در حفظ حالت نعوذ یا به طور کل عدم نعوذ می‌گردد. دلایل فیزیولوژیکی مانند دیابت، چاقی، فشار خون و بی نظمی هورمون‌ها می‌توانند در این اختلال تاثیرگذار باشند. اما عواملی که روان درمانگر تحت بررسی قرار می‌دهد،‌ شامل سواستفاده جنسی، اختلال استرس پس از سانحه، باورهای مذهبی نادرست و موارد این چنینی می‌گردد.

مشاوره جنسی اختلال انزال

 اختلال انزال هم می تواند به شکل تاخیر در انزال و هم به شکل زود انزالی خود را نشان دهد. مشکلاتی مانند اضطراب و ناتوانی در برقراری ارتباط حین رابطه جنسی می‌توانند موجب تاخیر در انزال گردند.

انزال زودرس در اولین دقیقه بعد از نعوذ رخ می‌دهد. به طور معمول می توان با انجام برخی تمرینات و الگو گرفتن از توصیه‌های سکس تراپیست، در یک دوره 6 ماهه این مشکل را تا حد خوبی برطرف کرد. در اغلب مواقع از دید روانشناختی و در جلسات مشاوره روانشناسی مشخص می‌شود که علت این اختلال افسردگی و اضطراب است.

راه حل اختلال ارگاسم زنانه

 اختلال ارگاسم زنانه مشابه با اختلال تاخیر در انزال مردان است. معمولا مشکلاتی که در رابطه وجود دارند و انتظاراتی که از زن برآورده نمی‌شوند موجب بروز این چالش می‌گردند. عوامل فیزیولوژیکی مانند مشکلات عصبی، تداخل دارویی، ناهماهنگی هورمون‌ها و مشکلات عصبی لگن هم موجب اختلال ارگاسم زنانه می‌شوند.

بروز اختلال هوس

 اختلال هوس به شما می‌گوید که دچار فقدان افکار جنسی و شهوانی و تمایلات جنسی شده‌اید. این اختلال هم در زنان و هم در مردان خود را نشان می‌دهد. به طور کل در زنان یائسه و مردانی که دچار افزایش سن و به دنبال آن کاهش تستوسترون می‌شوند، این اختلال قابل حدس است.

رابطه جنسی دردناک

 مقاربت دردناک یا Dyspareunia بیشتر از سمت زنان گزارش می‌شود. معمولا به دنبال اسپاسم ماهیچه‌های واژن، رابطه جنسی برای زن دردناک و غیرممکن می‌شود. برای درمان این اختلال باید به سکس تراپیست مراجعه کنید و فشار را به هیچ وجه بیشتر نکنید. در مردان نیز نوعی درد مشابه با بیماری پیرونی (خم شدن از حالت نعوذ) رخ می‌دهد.

معرفی درمانگر خوب برای مشاوره جنسی و سکس تراپی

در حال حاضر مشاوران زیادی در سراسر کشور مشغول به سکس تراپی و درمان اختلالات جنسی هستند؛ همین موضوع باعث می‌شود تا مراجعه‌کنندگان نتوانند در انتخاب یک متخصص خبره به آسانی عمل کنند. مراجعه به یک دکتر روانشناس در تهران باعث می‌شود تا شما مطمئن باشید آن فرد تجربیات زیادی در درمان افراد مختلف دارد. همچنین این دکتر باید خود را مدام با متدهای جدید آشنا کند تا از رقبای خود عقب نماند.

دکتر حامد توکلی با بیش از 10 سال سابقه در ارائه جلسات مشاوره فردی و مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج و قبل از ازدواج،‌ مشاوره طلاق و خیانت، مشاوره جنسی و مشاوره افسردگی یکی از بهترین‌ها برای شما عزیزان است. شما می‌توانید به صورت 24 ساعته با واتسپ تیم پشتیبانی ارتباط بگیرید و هم به صورت غیرحضوری و هم حضوری نوبت مشاوره بگیرید.

لزوما خیر؛ در واقع بسیاری از داروها هستند که به حل مشکلات جنسی کمک می‌کنند اما در صورت نیاز این داروها با مشورت روانپزشک به شما توصیه می‌گردد.

خیر؛ بسیاری از افراد برای حل مشکلات و سوالات جنسی خود به صورت انفرادی به متخصص مراجعه می‌کنند.

خیر؛ در واقع بخش زیادی از جلسات مشاوره جنسی، قبل از داشتن رابطه برگزار می‌شوند. در این جلسات مراجعین به دنبال جذب اطلاعات بیشتر در مورد نیازهای جنسی خود و همسرشان هستند و یا ترس‌های خود را بازگو می‌کنند.

تمرین‌ها و تکالیفی که دکتر در اختیار شما می‌گذارد به شما کمک می‌کند تا مسیرهای خوبی از رابطه را پیدا کنید. برخی از این تمرین‌ها کتبی و تست هستند و برخی نیاز به گفتگو با پارتنر یا انجام کارهای محرک دیگری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× رزرو نوبت آنلاین، تلفنی و حضوری